Заради сушата през лятото добивите от царевица през тази година са сред най-ниските за последната петилетка, става ясно от читателско допитване, проведено от Агри.БГ през последните седмици.
Над 700 фермери отговарят на горещия въпрос “Какви са добивите ви от царевица през 2024 г.?”
Почти половината от допитаните стопани - 46% отговарят, че получените количества от декар царевица са в рамките на 200 кг.
24% от земеделските производители, които тази година са заложили на царевица, са получили количества от 200 до 300 кг/дка, а една 11% от попитаните земеделци са дали отговор между 300 и 400 кг/дка.
Имат ли бъдеще пролетните култури при неполивни условия?
Оказва се обаче, че и тази година фермери са получили добри добиви от царевичните полета, вероятно прилагайки поливно земеделие, предвид факта, че цялата страна бе обхваната от няколкомесечни вълни от горещини над 40 градуса на въздуха, суховеи и суша.
5% от запитаните фермери заявяват получаването на среден добив от декар царевица в рамките на 400-500 кг, 2% от стопаните отчитат добив между 500 и 600 кг, а цели 9% от всички отговорили на анкетата на сайта на Агри.БГ са заявили количества над 600 кг/дка.
Сравнено с предишните две години, добивите през настоящата година са сред най-ниските. През 2023 и 2022 г. основната група от земеделци отчитат среден добив между 300 и 500 кг., разпределяйки се почти поравно в отделните групи. Впечатление прави, че през миналата година 16% от запитаните близо 800 стопани са отговорили, че добивите им са максималните - над 600 кг., а през 2022 г. делът на тези фермери се равнява на 1/5 от запитаните.
През 2024 г. царевицата беше една от културите, които бе засегната най-сериозно от сушата и горещините. Специалисти препоръчват фермерите да залагат на няколко сорта, съобразявайки се с условията на конкретното място, като задължително разпределят риска, комбинирайки ранни, средно ранни и късни хибриди от културата. А отглеждането на царевица на поливни площи все повече показва, че чакането на дъжд от Бога може да доведе само до допълнителни загуби за стопаните.